خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: جای‌جای استان سمنان در بیست و سومین شب ماه رمضان غرق در تلاوت آیات نور، ندای جوشن کبیر، مجیر، زیارت عاشورا، امین‌الله و توسل، رخت نور بر تن مؤمنان و متدینان این دیار دید تا همه باهم دست به دعا بردارند و طلب کنند خواسته‌هایشان را از خالق یکتا تا سرنوشت یک سالشان را با سعادتمندی و موفقیت رقم بزند. اینجا نقطه آغاز یک سال عاشقی است…

امشب هشت شهرستان، ۲۱ نقطه شهری و بالغ‌بر یک هزار مسجد، ۴۰ بقعه متبرکه استان سمنان غرق در نور عبادت عاشقان آل الله است، عاشقانی که آمده‌اند تا با قرآن به سر گرفتن و اعمال شب قدر و احیای شب بیست و یکم ماه رمضان، شفاعت و عزتشان را از خدای متعال به‌واسطه ائمه اطهار(ع) و فرق شکافته امیر المومنان(ع) طلب کنند.

شوری برپاست … قلب‌ها امشب بر سینه می‌کوبند … جایی برای درنگ نیست، باید از این لحظات که دقایق نیز به انسان مهلت نمی‌دهند، نهایت بهره را برد تا هنوز خیلی دیر نشده است. رمضان ناباورانه به‌روزهای پایانی رسیده و امروز در اوج، لباس قدر بر تن مسلمانان می‌کند تا فرشتگان در مسیر آسمان و زمین در تردد باشند.

استان سمنان غرق در نور

امشب امامزاده یحیی(ع)، گلزار شهدا، مسجد جامع و مهدیه و تکایای سمنان غرق در نور هستند، شاهرودی‌ها در مسجد امام حسن(ع)، مدرسه قلعه، حرم شهدای گمنام، تکایا، بیمارستان‌ها و گلزار شهدا ذکر الغوث می‌گویند، امامزاده محمد(ع) بسطام جای سوزن انداختن نیست، دامغانی‌ها در حسینیه اعظم ابوالفضل (ع) و مسجد جامع غوغایی برپا کرده‌اند و فرشتگان مسیر مسجد جامع میامی تا آسمان را گز می‌کنند، امروز سرخه‌ای و تا گرمساری‌ها در مسجد جامع و امیر المومنان(ع) و امام حسن(ع) گردهم آمده‌اند و مهدی‌شهری‌ها هم‌نوا با سایر مردم دیار قومس، قرآن بر سردارند، امشب جای‌جای استان سمنان از فرومد تا ایوان‌کی و از کلاته خیج تا سرخه غرق در نور است.

برای شور و شوقشان اما باید به میانشان رفت آن‌چنان‌که عبدوس، شهروند سمنانی در امامزاده یحیی(ع) می‌گوید: امشب شبی است که به تعبیری اعمال یک سال انسان و سرنوشتش در طول سال رقم می‌خورد لذا باید قدردان آن بود.

این شهروند که باهمسر، دو کودک و پدر خود آمده می‌گوید: مادرم امسال برای نخستین بار در بینمان نیست همین اسفندماه گذشته او را از دست دادیم براثر بیماری و امشب مدام جلوی چشمم است بالباسی از نور … برایش دعا می‌کنم اما معتقدم امروز او باید برای ما دعا کند چراکه ما محتاج‌تر از او هستیم. نوای تلاوت کلام‌الله در امامزاده یحیی(ع) می‌پیچد اینجا هوا، بارانی است اما بارانی از جنس نور بر پیکر مرکز استان سمنان … امشب امامزاده یحیی(ع) سمنان، مرکز زمین برای مردم سمنان است.

چه زیبا عشق نوازی می‌کنند امشب مادران و پدران شهیدان بر گلزار فرزندانشان، همزمان با قدر … آن‌گونه که پدر شهید محمدی می‌گوید: فرزندم و هم‌رزمانشان رفتند تا ما امروز گردهم آییم و این‌چنین مراسم شب قدر را بر جای آوریم لذا باید قدردان شهدا باشیم درشب قدر، فراموششان نکنیم.

قدر در کنار شهیدان صفایی دارد

در شاهرود نیز حال و هوا قدری است … باران نور، بارش رحمت، رفت و آمد فرشتگان بر فراز آسمان این شهرستان دیدنی است، امشب قاب تصویر زیبایی‌ها از بیان عظمت، قاصر است تصویری از عشق‌بازی بنده و خالق، تصویری از طلب شفاعت در نگاه تک‌تک مردم شهیدپرور شاهرود، این بزرگ‌ترین شهرستان دیار قومس …

بالغ بر یک هزار و ۱۰۰ شهید انقلاب، دفاع مقدس، ترور، مرزبانی و ناجا، مدافع حرم و گمنام و ده‌ها ایثارگر و رزمنده و جانباز و آزاده کلکسیون آزادمردی‌های این دیار را کامل می‌کند، اینجا جایی است که مردمش با معنویات بیگانه نیستند و چه شبی بهتر از قدر تا به میانشان بروی آن‌هم در گلزار شهدای گمنام جایی که صدها مرد و زن عاشق گردهم آمده‌اند تا قرآن برسر گیرند و محمدرضا مستوفیان یکی از همین یادگاران دفاع مقدس درباره این حال و هوا می‌گوید: یاد شب قدر در دفاع مقدس می‌افتم برای همین است دو سالی را در اینجا سر می‌کنم و قرآن بر سر می‌گیرم یاد چاله روباهی‌ها و سنگر فرماندهی و نمازخانه و گریه‌های شبانه رزمندگان و شوق شهادت … رفتن و طلب رفتن در شب قدر …

وی می‌گوید: قدر زمانی است که به شما یادآوری می‌کند آخرین روزهای رمضان فرارسیده و باید از این لحظات آخر استفاده کرد امشب اینجا همه آمده‌اند تا نورانی شوند. آن‌هم در جوار گلزار شهیدان گمنام که گمنامی‌شان عزتمندترشان کرده تا اینجا مسیر تردد فرشتگان باشد و آیا از این بهتر هم هست که قدرت را اینجا در کنار این ستارگان بی‌نام‌ونشان سر کنی؟

قدردان قدر باشیم

آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، می‌گوید: قرآن دو شان نزول دارد نخست تدریجی که در طول ۲۳ سال رسالت نبی مکرم اسلام (ص) بر قلب نازنین ایشان نازل شد و دیگری دفعی که در بسیاری روایات معتقدند در ایام خاص سال و احتمالاً ماه مبارک رمضان و باز احتمالاً در دهه آخر این ماه، به وقوع پیوسته است لذا اهل تسنن روزهای فرد دهه آخر ماه رمضان شامل نوزدهم، بیست و یکم، بیست و سوم، بیست و پنجم و … را به‌مثابه شب قدر گرامی می‌دارند و ما اهل شیعه آن را در سه شب شامل نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم اعمال آن را برگزار می‌کنیم لذا هرچه هست شب قدر دارای فضیلت بسیاری محسوب می‌شود.

وی می‌گوید: در حدیثی از پیامبر(ص) آمده که خدایا شعبان و رجب را بر من مبارک گردان تا در رمضان به مهمانی تو برویم، لذا ایشان در شعبان و رجب نیز روزه می‌گرفتند و این نشان از اهمیت رمضان دارد پس درنتیجه وقوع شب قدر در رمضان بسیار زیاد است از سوی دیگر نکته قابل‌توجه در شب‌های قدر این است که سرنوشت یک سال آتی انسان در نزد خدای متعال رقم می‌خورد پس باید قدردان آن بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان همچنین می‌گوید: این شب‌ها به ما گوشزد می‌کند که باید رختخواب‌هایمان را جمع کنیم و تنها لختی را برای استراحت بگذاریم تا بتوانیم مابقی را به عبادت بپردازیم چراکه لحظات پایانی است و ممکن است عملا در سال آینده برای ما فرصت عبادتی این‌چنین خالصانه و نزدیک به وقوع را ندهد پس در شب‌های قدر باید اعمال این شب را بجای آورد.

قدر شبی بااهمیت است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان نیز درباره شب قدر می‌گوید: مبلغان سراسر استان اجرای برنامه‌های ویژه شب‌های قدر را بر عهده‌دارند و ازآنجاکه شب قدر، شب نزول قرآن محسوب می‌شود، تلاوت  آن یکی از محوری‌ترین این برنامه‌ها محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام علی شکری بابیان اینکه شب‌های قدر فرصت مغتنمی است که مسلمانان با حضور در اماکن مذهبی از برنامه‌های مذهبی بهره‌مند شوند، تأکید کرد: قدر دارای عظمت بسیاری است چراکه سرنوشت انسان را رقم می‌زند لیکن در آن زیارت‌ها و ادعیه متبرکه متعددی ذکرشده که در کنار تلاوت قرآن باید به آن‌ها نیز اهمیت داد.

وی همچنین می‌گوید: شب‌های قدر به‌واسطه نزول دفعی قرآن کریم بر قلب نازنین پیامبر(ص) نیز دارای اهمیت است لیکن یکی از مسائلی که در این شب مطرح می‌شود، تلاوت آیات کلام‌الله مجید است.

بیمارستان‌ها یک‌صدا الغوث الغوث هستند

شب قدر اما زمانی برای دعا است، دعا برای کسانی که دستی از دنیا کوتاه دارند، دعا برای کسانی که سال گذشته در بینمان بودند و امسال خیر؛ دعا برای کسانی که براثر کسالت در بیمارستان‌ها هستند و افرادی که حاجتی را از خدا می‌خواهند لذا این شب‌ها در بیمارستان‌ها نیز غوغایی برپاست، نمونه آن را در بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود، ولایت دامغان و کوثر سمنان می‌توان دید. آنجا که سید مجید میر مجیدی بر بالین پدر خود به خبرنگار مهر، می‌گوید: سلامتی و شفاعت، کلیدواژه شب‌های قدر آن‌کسانی است که بیماری بر تخت بیمارستان‌ها دارند لذا از همه مؤمنان می‌خواهیم تا برای شفای عاجل بیماران دعا کنند.

صدای ادعیه متبرکه و اعمال شب قدر در راهروی بیمارستان‌های استان سمنان پخش می‌شود، اینجا ولوله‌ای برپاست هرکسی در کنار تخت عزیز خود قران و مفاتیح در دست و تسبیحی در لای انگشتان دارد و دعا می‌خواند نمازخانه بیمارستان‌ها نیز میزبان همراهان بیماران و پرستاران و پزشکان است آن طوری که محمدی، آنکال بیمارستان کوثر می‌گوید: حاجت دردمندان امشب به‌واسطه رحمت‌های الهی روا می‌شود این عظمت خدای متعال ایمانی است که در قلب تمام مسلمانان وجود دارد.

در راهروی بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود که قدم می‌زنی با نیم‌نگاهی به اتاق ها می‌توان چشم‌های انتظار بیماران را مشاهده کرد که زیر لب همراه با تلویزیون زمزمه می‌کنند حتی بیمارانی که نای نشستن و دنبال کردن خطوط ادعیه متبرکه از روی مفاتیح را ندارند را می‌توان یافت آنانی که با چشمان اشک بارشان می گویند، در حال گوش سپردن به ادعیه از سوی تلویزیون هستیم انیجا معنویات موج می زند الهی العفو … الهی العفو …

اعمال قدر در حال انجام‌وظیفه

چه بسیار مشاغلی هستند که در شب قدر، اعمالشان را با انجام‌وظیفه همراه می‌کنند، از بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و ارتش و نیروی انتظامی و مرزداران و سپاه و رانندگان تا خلبان و لوکوموتیوران و آتش‌نشان … همگی امشب را الغوث گویان بر سرکار می‌گذرانند آن‌طور که گرزین می گوید: آتش‌نشانی شغلی است که نمی‌توان آن را رها کرد و در مساجد حضور یافت به همین دلیل در ایستگاه‌ها با نوای رادیو و یا تلویزیون اعمال شب قدر را در حالی به انجام می‌رسانیم که لباس آتش‌نشانی بر تن و گوشمان به زنگ اسکرمبل امدادرسانی است، هرچند دعای زیر لبان سلامتی برای تمام مردم و به صدا درنیامدن این زنگ است چراکه انسان هیچ‌گاه بدخواه همنوعش نیست.

در کانکس نیروی انتظامی نیز آوای مداحی که در تلویزیون ادعیه را قرائت می‌کند به گوش می‌رسد و آن‌چنان‌که استوار حسین پور به خبرنگار مهر، می‌گوید: شب‌های قدر برایمان حال و هوای ویژه‌ای دارد، به برکت این ایام جرم نیز کمتر می‌شود و عامل اصلی آن معنویات است. ما نیز مانند هر انسان دیگری دوست داریم در کنار خانواده در بقاع متبرکه مانند امامزادگان و یا مساجد و مهدیه‌ها باشیم اما رخت خدمت در نیروی انتظامی باعث می‌شود تا در این کانکس به همراه سه سرباز و یک دستگاه تلویزیون، العفو گویان، قرآن به سر بگیریم.

امشب پیر و جوان، زن و مرد در جای‌جای استان سمنان با نوای الهی العفو و الغوث نا آشنا نیست، امشب همه جای این دیار نورباران است امشب ستارگان مسیر دیار قومس تا آسمان الهی را به خوبی یاد دارند امشب دست‌های بسیاری رو به آسمان دارد شب قدر، اینجا استان سمنان، دیار عالمان و عارفان است.Source link


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال