خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: به باور نخبگان تبلیغی بیش از ۸۰۰ عنوان وقف وجود دارد و در حال حاضر شناخت مردم از این عناوین اندک بوده و نیازمند ایجاد شورای مختلف در حوزه وقف هستیم.

به تأکیداین گروه، تشکیل شورای معتمدان محلی و استانی، انجمن وقف گرایی محلات و بهره‌گیری از ظرفیت بانوان و نخبگان برای ترویج فرهنگ وقف لازم به نظر می‌رسد.

جمعی از نخبگان تبلیغی کشور در حاشیه دومین نشست هم‌اندیشی نخبگان در ساری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نقش وقف در پشتوانه سازی اقتصادی دین، خواهان برنامه‌ریزی برای توسعه فرهنگ حسنه وقف شدند.

 آیت‌الله محمدمهدی میرباقری استاد حوزه و دانشگاه، بابیان اینکه مسئله اقتصادی کردن وقف باید با ظرافت صورت گیرد اظهار داشت: از بعضی از امامزاده‌ها در تهران فقط یک در بیشتر نمی‌بینیم درحالی‌که در امامزاده‌ها مناره مهم است و در کار فرهنگی باید دقت کرد و کارکردها متناسب با امامزاده وقف باشد.

اکنون بیش از ۸۰۰ عنوان وقف وجود دارد اما مردم اطلاع چندانی از آن ندارند و بسیاری از مصادیق و موارد وقف را به مردم بیان نکردیموی یادآور شد: موقعیت امامزاده‌های واجب‌التعظیم باید تقویت شود، اکنون بیش از ۸۰۰ عنوان وقف وجود دارد اما مردم اطلاع چندانی از آن ندارند و بسیاری از مصادیق و موارد وقف را به مردم بیان نکردیم و رسانه‌ها در این راستا می‌توانند مؤثر باشند.

حجت‌الاسلام محمدحسین راست‌گو نخبه تبلیغی دیگر معتقد است جزوات فرهنگی و بسته‌های موردنیاز برای ترویج وقف در نظر گرفته تا امامزادگان را به مقصد فرهنگی و گردشگری تبدیل شوند.

وی ایجاد شبکه‌های محلی رادیوتلویزیونی را در امامزادگان و بقاع متبرکه ضروری دانست و گفت: در روزهای تعطیل نظیر نوروز و تابستان فعالیت رادیوهای محلی با برنامه‌های متنوع فرهنگی در جذب مردم اثر زیادی دارد.

وی پخش برنامه‌های تلویزیونی درباره وقف را همراه با برنامه‌های متنوع نظیر مسابقه و معما از دیگر ابزارها برای ترویج فرهنگ وقف بیان کرد.

لازمه تشکیل شورای تخصصی در حوزه رسانه و وقف

حجت‌الاسلام تراشیون استاد برجسته تبلیغی نیز بابیان اینکه کارهای مبتدی در زمینهٔ ترویج وقف جواب نمی‌دهد، تشکیل شورای تخصصی در حوزه رسانه وقف را مهم برشمرد و گفت: اوقاف نیز برای ترویج وقف نیاز به شورای تخصصی رسانه دارد و این شورا باید ماهیت حقیقی داشته باشد زیرا کار رسانه‌ای کاری عمیق است و می‌تواند کارایی خود را داشته باشد.

حجت‌الاسلام مسعود عالی از نخبگان تبلیغی و برجسته کشور نیز یکی از بهترین ظرفیت‌ها برای ترویج فرهنگ وقف را امامزادگان دانست تا تبدیل به قطب فرهنگی در جامعه شود.

وی اظهار داشت: محور بودن و قطب فرهنگی امامزادگان باید به‌درستی تبیین شود و اکنون بسیاری از مساجد در کشور تنها نمازخانه هستند و کارکرد مسجدی ندارند و اگر محور قطب فرهنگی درست تبیین شود می‌توانیم در پیشبرد امور موفق باشیم.

وی خواستار اجرای برنامه‌های آزمایشی متنوع فرهنگی در ۱۰ امامزاده شاخص در کشور در قالب برنامه ۲ ساله برای ترویج فرهنگ وقف شد.

حجت‌الاسلام اراکی از نخبگان تبلیغی کشور نیز بابیان اینکه برای ترویج وقف علاوه بر مبلغان نیازمند انجمن‌های مردم‌نهاد هستیم گفت: باید انجمن وقف گرایی در محلات و کشور شکل گیرد تا بحث وقف را پیش ببرند واقفان را شناسایی کنیم.

وی بابیان اینکه در طول تاریخ‌ زنان نقش مهمی در ترویج فرهنگ وقف داشته اند، برگزاری همایش‌های مختص زنان برای ترویج و نشر فرهنگ وقف را لازم دانست.

اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در امامزادگان

حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری استاد حوزه و دانشگاه نیز عقیده دارد اطلاع‌رسانی در زمینهٔ آثار و تاریخچه وقف باید به شوراها واگذار شود، اکنون اخبار وقف در رسانه‌ها چندان پررنگ نیست و تهیه خبرنامه وقف و ارسال آن به بخش‌های مختلف ازجمله ائمه جمعه و مبلغان لازم است زیرا هنوز همه مبلغان جزئیات لازم درباره وقف را نمی‌دانند.

وی افزود: تعدد برنامه‌های فرهنگی جامع در امامزادگان و تهیه بسته فرهنگی کامل از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند مؤثر باشد.

وی ساخت موقوفه‌های ۳۵ متری را برای زوجین جوان ازجمله کارکردهایی دانست که می‌تواند در توسعه فرهنگ وقف مؤثر باشد.

بیش از ۱۹۶ هزار رقبه و ۱۴ هزار موقوفه در مازندران وجود دارد. شناسایی و ترویج فرهنگ وقف در زمینهٔ نیازهای روز جامعه نیازمند برنامه‌ریزی جامع و فرهنگ‌سازی است.Source link

دسته‌ها: معماری مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال