به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد فتحی بیرانوند ظهر چهارشنبه همزمان با هفته دولت در مراسم کلنگ زنی پاسگاه محیط بانی تالاب «بیشه دالان» بروجرد در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امسال در استان چهار پاسگاه محیط بانی تالاب «بیشه دالان بروجرد»، پاسگاه «گرین»، پاسگاه «چهار شاخ نور آباد» و پاسگاه «شول آباد» را در دست ساخت داریم.

تبدیل تالاب های لرستان به اراضی کشاورزی

وی، افزود: با احداث پاسگاه محیط بانی تالاب «بیشه دالان» بروجرد، از ابتدای دولت تدبیر و امید تا کنون ۱۱ پاسگاه محیط بانی در لرستان احداث شده است.

مدیرکل محیط زیست لرستان با بیان اینکه این عملکرد در کل تاریخ محیط زیست لرستان بی سابقه بوده است، ادامه داد: در این چهار سال به اندازه کل ادارات محیط زیست کشور فقط در لرستان پاسگاه ساخته ایم که نقش بزرگی در حفاظت از حیات وحش و تنوع زیستی داشته است.

فتحی بیرانوند با اشاره به برنامه های در دست اجرا به منظور احیای تالاب های استان، تصریح کرد: یکی از حوزه هایی که در دستور کار قرار گرفت احیای تالاب های استان لرستان بوده است.

وی با بیان اینکه تالاب های «تنودر» و تالاب های پلدختر نیز به سرنوشت تالاب «بیشه دالان» بروجرد دچار شده اند، تصریح کرد: در دهه ۷۰ متاسفانه به دلیل بی توجهی و زهکشی های تالاب ها به اراضی کشاورزی تبدیل شده اند.

مدیر کل محیط زیست لرستان، افزود: مطالعات تالاب «بیشه دالان» بروجرد و تالاب های پلدختر در قالب مطالعات زیست بومی در دستور کار قرار گرفته و یکی از قوی ترین مشاورها را در سطح کشور به لرستان دعوت کرده ایم.

کمتر از ۱۰۰ هکتار از تالاب «بیشه دالان» بروجرد در اختیار محیط زیست است

فتحی بیرانوند، گفت: جلسات متعددی با جوامع محلی برای راضی شدن به واگذاری اراضی خود به محیط زیست به منظور احیای تالاب «بیشه دالان» برگزار کرده ایم.

وی با بیان اینکه منافع اقتصادی کشاورزان با این اقدام بیشتر از آن چیزی است که از اراضی کشاورزی برداشت می کنند، اظهار داشت: امید است با همکاری رسانه ها و انجمن های محیط زیستی بتوانیم با اجرای طرح مطالعاتی، بخشی از تالاب ها را احیا کنیم و آن نشاط قبلی دشت «سیلاخور» را برگردانیم.

مدیرکل محیط زیست لرستان، ادامه داد: به عنوان یک پتانسیل خوب می توانیم با احیای این تالاب از لحاظ اکوتوریسم، گردشگری، منافع اقتصادی و ایجاد اشتغال به مردم منطقه خدمت رسانی داشته باشیم.

فتحی بیرانوند، بیان داشت: امروز کمتر از ۱۰۰ هکتار از تالاب «بیشه دالان» بروجرد در اختیار محیط زیست است.

وی با بیان اینکه این تالاب جولانگاه متخلفین و شکارچیان است و امروز با احداث پاسگاه محیط بانی در «بیشه دالان» بروجرد در کوتاه ترین زمان کارهای علمی در رابطه با احیای این تالاب انجام می دهیم.

مدیر کل محیط زیست لرستان، گفت: چون بر اساس قانون، حفاظت و نگهداری تالاب ها در اختیار محیط زیست است پس انتظار می رود با همکاری منابع طبیعی اراضی که در حال حاضر در اختیار داریم را حفظ کنیم و «بیشه دالان» را به حالت سر زندگی گذشته آن برگردانیم.Source link

دسته‌ها: معماری مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال